3 Finał konkursu "Zwierzak za Kierownicą" już za nami.

W środę, 22 kwietnia 2015 r. w Belwederze odbył się uroczysty finał 3. edycji konkursu dla dzieci „Zwierzak za kierownicą”. Podczas finału została także zaprezentowana książka upowszechniająca Złote Zasady Zwierzaka, czyli 12 zasad bezpiecznych zachowań na drodze dla dzieci. W konkursie wzięło udział prawie 30 tysięcy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.

Konkurs „Zwierzak za kierownicą" wpisuje się w działania Światowej Dekady Działań ONZ na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (2011-2020) . Konkurs ma część plastyczną i literacką, a jego celem jest upowszechnienie wiedzy o bezpiecznych zachowaniach na drodze oraz o konieczności rozwoju motoryzacji przyjaznej środowisku.

Honorowy patronat nad konkursem od dwóch lat sprawuje Małżonka Prezydenta RP - Pani Anna Komorowska, która zaprasza finalistów do Belwederu. Pomysłodawczynią konkursu jest poseł Beata Bublewicz - koordynator krajowy Dekady Działań ONZ na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i założycielka Fundacji im. Mariana Bublewicza.

Podczas uroczystego finału w Belwederze odbyła się prezentacja książki „Zwierzak za kierownicą”, która upowszechnia Złote Zasady Zwierzaka, czyli 12 zasad bezpiecznych zachowań na drodze dla dzieci. Jest to także opowieść o drogowych perypetiach uczniów klasy Pana Żubra z potworami łamiącymi wszystkie przepisy. Książka przyciąga uwagę ilustracjami i jest kierowana nie tylko do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ale również do nauczycieli oraz rodziców.

Książka może służyć nie tylko jako doskonałe narzędzie edukacji i bodziec do rozwoju lecz także jako propozycja wartościowego spędzania czasu dla całej rodziny. Naukowa wiedza z zakresu bezpieczeństwa na drodze została tu bardzo ciekawie połączona z twórczością dzieci - pracami konkursowymi z poprzednich edycji, a także z „Mądrościami z biblioteczki Pana Żubra”. W wydaniu książki, Fundacji im. Mariana Bublewicza, pomogły PIU, Dekra oraz firma Michelin, która zarówno na świecie jaki w Polsce jest zaangażowana w działania na rzecz Dekady Bezpieczeństwa ONZ .

Konkurs „Zwierzak za kierownicą wspierają Ministerstwa: Infrastruktury i Rozwoju, Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych, a także Rzecznik Praw Dziecka, Pełnomocnik Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach, Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Fundacja „Integracja" oraz Polski Związek Motorowy.